Cenne znalezisko w Niniwie

Jak podaje portal Aleteia – w czterech tunelach, które ISIS wykopało pod grobowcem Jonasza, archeolodzy odnaleźli siedem liczących 2700 lat inskrypcji, opisujących rządy wspomnianego w Biblii asyryjskiego króla. W czasie, gdy Państwo Islamskie okupowało Irak, jego członkowie byli odpowiedzialni za zniszczenie i sprzedaż niezliczonych bezcennych artefaktów. Ale ich grabieże doprowadziły także do ważnego odkrycia archeologicznego w starożytnym biblijnym mieście Niniwa.

Inskrypcje z opisem rządów króla Asarhaddona

Po tym, jak na początku 2017 roku armia iracka wyzwoliła ten teren spod panowania ISIS, archeolodzy odnaleźli tunele, które bojownicy ISIS wykopali najwidoczniej po to, by zbierać i sprzedawać artefakty na czarnym rynku. W ubiegłym roku naukowcy ogłosili, że podczas eksplorowania tunelów niespodziewanie odkryli miejsce położenia pałacu asyryjskiego, zlokalizowanego pod grobem Jonasza.

Inskrypcje opisują rządy króla asyryjskiego, Asarhaddona, który panował pomiędzy 681 a 669 rokiem p.n.e. i został wspomniany w Biblii w 2 Księdze Królewskiej 19, 37, w Księdze Izajasza 37, 38 i w Księdze Ezdrasza 4, 2. Jeden z napisów został przetłumaczony:

Pałac Asarhaddona, potężnego króla, króla świata, króla Asyrii, rządcy Babilonu, króla Sumeru i Akadu, króla królów Dolnego Egiptu, Górnego Egiptu i Kuszu [starożytnego królestwa położonego na południe od Egiptu w Nubii].

Asarhaddon był synem Sennacheryba, który to, jak podaje Biblia, został zamordowany przez swoich synów w 681 roku p.n.e., po tym, jak nie zdołał zdobyć Jerozolimy (2 Księga Królewska 19,37). Następnie Asarhaddon powrócił do Niniwy, ogłosił siebie królem i wygnał swoich braci. Sądzono, że tego samego roku rozpoczął odbudowywanie Babilonu, w tym budynków, które uczeni łączą z Wieżą Babel.

Napisy pod grobem Jonasza również informują, że Asarhaddon „zrekonstruował świątynię boga Aszura (głównego boga Asyryjczyków)”, odbudował starożytne miasto Babilon i świątynię Esagila i „odnowił posągi wielkich bogów”.

Odkrycia te zostały opublikowane pod koniec 2017 roku przez Cambridge University Press i zawierają także wyniki wykopalisk prowadzonych z pobliżu grobu Jonasza od 1987 do 1992 roku. W tamtym czasie archeolodzy nie mogli opublikować rezultatów swoich badań z powodu trwającego w regionie konfliktu.

Wśród wcześniejszych odkryć znajduje się napis, który stanowi cytat Asarhaddona, omawiającego swoje militarne podboje. Brzmi on następująco:

Otoczyłem, podbiłem, splądrowałem, zburzyłem, zniszczyłem i spaliłem dwadzieścia jeden należących do nich miast wraz z okolicznymi małymi miastami…

 

źródło: https://pl.aleteia.org/2018/03/10/cenne-inskrypcje-odkryte-pod-grobowcem-jonasza-to-zasluga-isis/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *