Czy wiesz co celebrujesz?

Dziś wieczorem większość z nas usiądzie z przepełnionymi brzuchami i będziemy przechwalać się ile to zjedliśmy pączków. Czy przez cały dzień zastanawialiście się jednak, skąd w ogóle pochodzi Tłusty Czwartek? 

Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę i pożegnać zimę. Wtedy ludzie zajadali się tłustymi mięsami i popijali je alkoholem, do których zajadano pączki robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, lecz nadziewane słoniną.

W Polsce dzień ten był kiedyś początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Dlatego też ostatnie dni karnawału nazywano wtedy mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, kiedy katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie także w jedzeniu i piciu. Co ciekawe zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej w Polsce pojawił się dopiero w XVI wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *