Tu stanąć do walki mają Dobro ze Złem

Całkiem przyjemne i spokojne miejsce, prawda? A jednak to tutaj według Biblii ma się rozegrać największa bitwa wszechczasów. 

Termin “Armageddon” jest najczęściej używany do nazwania końca świata, jednak jego prawdziwe znaczenie jest nieco inne. Apokalipsa św. Jana przepowiada, że pod koniec czasów wielka bitwa rozegra się w miejscu zwanym “Armageddon”. Jednak Armageddon nie jest tu abstrakcyjnym terminem użytym do nazwania walki dobra ze złem, ale prawdziwym miejscu w Izraelu.

Słowo Armageddon pochodzi od greckiego Harmagedon, które powstało z dwóch słów hebrajskich Har Megiddo, oznaczającego Wzgórze Megiddo, które jest prawdziwym miejscem na północy Izraela, położonego dwadzieścia kilometrów od Haify. 

60-metrowe wzgórze o wielkości 15 akrów, zamieszkiwane było od 6000 r. do 500 r. przed naszą erą. W tym czasie całe miasta były niszczone i odbudowywane wiele razy. Prace archeologiczne wykazały, że w ziemi znajdują się szczątki przynajmniej 20 miast zbudowanych na sobie. 

Megiddo zawsze miało szczególną wartość ze względu na swoje strategiczne położenie i widok na przejście przez Górę Karmel. Z tego powodu było ważnym przystankiem zarówno na szlakach handlowych, jak i militarnych. Przez wieki pożądane było przez dowódców militarnych, o czym świadczy fakt, że o Megiddo walczono ponad 200 razy. Pierwsze wiarygodne źródła mówią o faraonie Totmesie III, który zajmując Megiddo w XV wieku p.n.e miał powiedzieć “zajmować Megiddo to jak zająć 1000 miast”.

Przez swoją historię miitarną miejsce to z upływem czasu zyskało symbolikę miejsca ostatecznej potyczki dobra ze złem. Kiedy to miejsce zobaczył Napoleon Bonaparte, powiedział: “Wszystkie armie świata mogły ustawiać swe armie na tej równinie. Nie ma takiego miejsca na całym świecie, które byłoby lepiej przygotowane do działań wojennych. To jest najbardziej naturalne pole bitwy na ziemi.”

Dziś Tel Megiddo jest chronionym parkiem historycznym oraz jednym z obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO i odwiedzane jest przez tysiące pielgrzymów każdego roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *