Oblaci świętują!

25 stycznia 1816 roku w miejscowości Aix we francuskiej Prowansji pewien duchowny założył nowe zgromadzenie misyjne, którego posłannictwem było i jest nadal ukazywanie Chrystusa – głoszenie Dobrej Nowiny, zwłaszcza wśród ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. Stąd też hasłem nowej rodziny zakonnej zostały słowa zaczerpnięte z kart Ewangelii: Evangelizare pauperibus misit me (Posłał mnie Pan, głosić Ewangelię ubogim). Ojciec Założyciel tak relacjonował warunki w których powstawało Zgromadzenie:

Moje polowe łóżko znajdowało się w małym przejściu do biblioteki, którą stanowiła wielka sala, służąca za sypialnię jednocześnie dla o. Tempiera i jeszcze jednego, którego już u nas nie ma oraz za salkę wspólnotową dla wszystkich trzech. Do świecenia mieliśmy jedną tylko lampę, którą – gdy trzeba było iść spać – stawialiśmy na progu, aby mogła służyć całej naszej trójce. Za stół, który był ozdobą naszego refektarza, służyły dwie zestawione ze sobą deski, wsparte na dwóch starych beczkach. Nigdy więcej nie mieliśmy już szczęścia być tak ubogimi, nawet wtedy, gdy złożyliśmy ślub, że nimi będziemy”.

Oczywiście nowym zgromadzeniem było Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, a tym duchownym był późniejszy biskup Marsylii i święty Kościoła – św. Eugeniusz de Mazenod. Dziś Oblaci świętują 202-lecie istnienia swojego zgromadzenia, a wraz z nimi świętujemy i my! 

NINIWA wprawdzie w tym roku celebrować będzie dopiero 14-lecie istnienia, ale głęboko wierzymy, że i my hucznie i na całym świecie obchodzić będziemy swoje 202-lecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *