Żegnamy “Apostoła Pigmejów”

16 stycznia 2018 r. zmarł o. Eugeniusz Juretzko OMI, pierwszy biskup diecezji diecezji Yokadouma w Kamerunie. Wybudował około 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. W środowisku znany był jako “Apostoł Pigmejów”.

Biskup Eugeniusz Juretzko OMI był dla mnie i w sercu wciąż jest wzorem oblata. Patrząc na jego osobę nie widziałem na pierwszym miejscu biskupa, lecz ojca. Czyli kogoś bliskiego i kochanego. A przede wszystkim jest dla mnie misjonarzem par excellence. Czyli osobą, która miała serce wielkie jak świat. – pisał w refleksji po śmierci biskupa o. Adam Hetman OMI – jeśliby ktoś zwróciłby się do mnie z prośbą, aby pokazać mu, kto w naszych czasach zrealizował ideały Ojca Założyciela, wskazałbym mu bez chwili zwątpienia ojca biskupa.

Ojciec Juretzko wyruszył w 1970 roku do Kamerunu, w którym posługę misyjną sprawował aż do 2017 roku. Po dwudziestu latach intensywnej pracy został mianowany biskupem przez papieża Jana Pawła II. Swoim życiem i pracą dał młodym oblatom model do naśladowania. Zapytani, jak jeden mąż odpowiadają, że o. bp Juretzko i jego praca pozostawiły w nich ogromne wrażenie. 

Dla nas młodych oblatów biskup Eugeniusz Juretzko był wzorem działalności misyjnej. […] Dla nas był przykładem tego, że Ewangelię głosi się nie tylko poprzez kazania i katechezy, ale także troskliwością o ludzi, w jego przypadku Pigmejów. Założył  dla nich ponad 60 szkół podstawowych i jedną średnią, 16 przychodni i szpital. Pokazywał, że ewangelizacja to także troska o drugiego człowieka” – mówił w Radiu Watykańskim o. Marcin Wrzos OMI.

Obejmując diecezję, biskup wybrał sobie jako zawołanie Panie, oto jestem! Jako prawdziwy Ślązak, któremu ciężka praca nigdy nie była obca, w herbie wpisał kilof i młot. W 2009 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radzionków.  

Jutro 23.01 w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu o godzinie 11.00 odbędzie się pogrzebowa Msza święta koncelebrowana, której będzie przewodniczył ks. bp Jan Kopiec z Gliwic, a kazanie wygłosi ojciec prowincjał Paweł Zając OMI. Po Eucharystii i obrzędzie „ostatniego pożegnania” trumna z ciałem śp. bpa Eugeniusza zostanie przetransportowana do Kamerunu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *