Prawie 4 tys. lekarzy podpisało “Deklarację wiary”

„Deklarację wiary” lekarzy katolickich, której sygnatariuszem jest, m.in. nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, podpisało prawie 4 tys. medyków. Dokument głosi m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”. Jej inicjatorką była dr Wanda Półtawska, znana obrończyni życia i rodziny, przyjaciółka św. Jana Pawła II.

O „Deklaracji wiary” zrobiło się ponownie głośno po tym, jak w mediach pojawiła się informacja, że dokument ten podpisał nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski, z wykształcenia kardiolog (jego podpis widnieje jako siódmy z kolei). Lista osób podpisanych pod „Deklaracją wiary” obejmuje 3860 nazwisk. Do tego 120 podpisów jest nieczytelnych. Podpisywanie Deklaracji było i jest całkowicie dobrowolne.

Na liście jest kilka nazwisk osób publicznie znanych. „Deklarację wiary” podpisał, m.in. chirurg i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ginekolog prof. Bogdan Chazan, endokrynolog i europoseł PiS Czesław Hoc. Są też, m.in. nazwiska lekarzy posługujących na misjach czy ginekologów promujących naprotechnologię i wyrażających sprzeciw wobec procedury in vitro.

Inicjatorką powstania „Deklaracji Wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” była dr Wanda Półtawska, słynna lekarka, psychiatra, więźniarka obozu w Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, najbardziej znana obrończyni życia i rodziny w Polsce.

Deklaracja głosi, m.in., że „ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci”, a podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie „oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *