Kto był autorem pierwszej kolędy w historii?

Być może, mimo iż święta jeszcze się nie zaczęły, już mamy dość piosenek świątecznych, na okrągło nadawanych w radio. Od jutra zaczniemy za to wreszcie śpiewać najpiękniejsze kolędy! Czy wiesz która kolęda jest najstarsza, a która najpopularniejsza?

W liturgii Kościoła Katolickiego kolędy wykonuje się od Pasterki do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich aż do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu! Była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to “Zdrow bądź, krolu anjelski” z 1424 roku. Najsłynniejszą zaś kolędą jest Cicha noc, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Kolęda ta powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku Oberndorf bei Salzburg w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła Józef Mohr oraz jego organista Franz Xaver Gruber.

Czy usłyszymy te kolędy w Oblackim Centrum Młodzieży 28 grudnia?! To wiedzą tylko chłopaki z Albo i Nie, którzy tego dnia będą nam towarzyszyć i prowadzić wspólne kolędowanie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *