10 sekretów szczęśliwego życia według Franciszka

W wywiadzie opublikowanym w argentyńskim tygodniku “Viva”, papież Franciszek wymienił 10 najważniejszych wskazówek, które przynoszą radość w życiu:

1. “Żyj i pozwól żyć”. – jak powiedział papież – “Idź naprzód i pozwól innym robić to samo”.

2. “Dawaj siebie innym”. Ludzie muszą być otwarci i hojni wobec innych, ponieważ “jeśli się wycofasz wgłąb siebie, ryzykujesz, że staniesz się egocentrykiem. A stojąca woda staje się zgniła”.

3. “Postępuj spokojnie” – Papież, który niegdyś uczył literatury w liceum, użył argentyńskiej powieści Ricarda Guiraldesa, w której główny bohater – gaucho Don Segundo Sombra – spogląda wstecz na swoje życie: “Mówił, że w młodości jest strumieniem pełnym skał, które nosi przy sobie; jako dorosły był rwącą rzeką; a na starość wciąż się poruszał, ale powoli, jak woda w stawie – miał zdolność poruszania się z dobrocią i pokorą i osiągnął spokój w życiu. ”

4. “Zdrowe poczucie czasu”. Konsumpcjonizm przyniósł nam niepokój i stres, powodując, że ludzie tracą “zdrową kulturę wypoczynku”. Ich czas jest “połknięty”, więc ludzie nie mogą się nim dzielić. Mimo że wielu rodziców pracuje przez wiele godzin, muszą poświęcić czas na zabawę ze swoimi dziećmi. Harmonogramy pracy sprawiają, że jest to skomplikowane, ale musisz to zrobić – powiedział papież. – Chociaż telewizja jest przydatna, by nadążać za aktualnościami ze świata, rodzinny powinny wyłączyć telewizor, gdy zasiadają do posiłku.

5. Niedziele powinny być świętami. – Pracownicy powinni mieć wolne niedziele, ponieważ “niedziela jest dla rodziny”

6. Znajdź innowacyjne sposoby tworzenia godnych miejsc pracy dla młodych ludzi. – “Musimy być kreatywni w relacji z młodymi ludźmi. Jeśli nie będziemy, narażamy ich na zażywanie narkotyków, a nawet na samobójstwo. Nie wystarczy dawać im jedzenia. Godność zyskujesz wtedy, kiedy z owoców własnej pracy możesz przynieść jedzenie do domu.”

7. Szacunek i dbałość o naturę. Degradacja środowiska jest jednym z największych wyzwań, jakie mamy – powiedział Franciszek. – Czy ludzkość nie popełnia samobójstwa z tym bezkrytycznym i tyranicznym użyciem natury?

8. Przestań negować – Konieczność mówienia źle o innych oznacza niską samoocenę. Oznacza to: “Czuję się tak nisko, że zamiast podnosić się muszę poniżać innych” – powiedział papież.

9. Nie nawracaj; szanuj przekonania innych. – “Możemy inspirować innych poprzez świadectwo, aby wspólnie wzrastać w komunikacji. Najgorszą rzeczą jest jednak prozelityzm, który paraliżuje: “Mówię do was, aby was przekonać”. Nie! Każda osoba w dialogu ma swoją tożsamość Kościół wzrasta poprzez zachęcanie, a nie przez przymus.”- powiedział papież.

10. Działaj dla pokoju. – “Żyjemy w czasach wielu wojen, trzeba wołać o pokój. Pokój czasami sprawia wrażenie cichego, ale nigdy nie jest cicho, pokój jest zawsze aktywny i dynamiczny.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *