Papież Franciszek: “tak chrześcijanin czynić nie może!”

Wczoraj podczas niedzielnego spotkania z wiernymi po modlitwie Anioł Pański, papież Franciszek zwrócił się do wszystkich wiernych, a zwłaszcza tych, którzy zajmują stanowiska kierownicze, tłumacząc, że prawdziwa władza jest wyrażana przez służbę i pokazywanie dobrego przykładu przez własną pokorę.

Papież wskazał, że częstą wadą tych którzy sprawują władzę, niezależnie czy jest to władza cywilna, czy kościelna, jest żądanie od innych zbyt wielu rzeczy, których sami się nie podejmują.

Cytując fragment niedzielnej Ewangelii, papież przywołał uczonych w Piśmie i faryzeuszy, którzy “wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą”.

“Ta postawa jest ‘złym wykonywaniem władzy’, która powinna swoją siłę ma w oferowaniu dobrego przykładu, a nie w pokazie siły.” – powiedział Franciszek. 

“Prawdziwy autorytet rodzi się z dobrego przykładu, który ma pomóc innym w praktykowaniu tego, co słuszne i właściwe i wspierać ich w próbach, które napotykają na drodze dobra.”

“Władza powinna służyć pomocą ludziom. Jeśli jednak jest źle realizowana, staje się opresyjna, nie pozwala ludziom wzrastać, tworzy atmosferę nieufności i wrogości, a nawet powoduje korupcję. My, uczniowie Jezusa powinniśmy dbać o braterską postawę wśród nas. Wszyscy jesteśmy braćmi i nie możemy przytłaczać innych i patrzeć na nich z góry. Jeśli otrzymaliśmy od Boga pewne cechy lub autorytet, to musimy je oddać w służbę innym, zamiast starać się je wykorzystać dla naszych własnych interesów i osobistej satysfakcji.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *