Światowy Dzień Walki z Otyłością

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Otyłością. Chociaż obchodzony nie jest tu właściwym słowem. Znając nasze zamiłowanie do słodyczy wszelakich powinniśmy napisać, że powszechnie jest unikany. 

Ponad połowa dorosłych i co ósme dziecko w Polsce są otyłe lub mają nadwagę. Według wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) w  2014 r.  osoby z  nadwagą i  osoby otyłe w  Polsce stanowiły odpowiednio 36,6% i 16,7% populacji osób w wieku 15 lat i więcej, czyli łącznie 53,3%.

Nie jest to najlepszy rezultat, więc odłóżmy początki i do roboty! Żebyśmy potrafili zmieścić się w drzwiach.

Nie martwcie się, nie jesteśmy sami! Czy wiecie, że ci, którzy walczą z nadwagą mają swojego świętego patrona?

Święta Małgorzata z Cortony urodziła się w Toskanii w 1247 r., w rodzinie prostych rolników. Po śmierci matki zbuntowała się i uciekła z domu by zamieszkać z młodym mężczyzną, z którym wkrótce zaszła w ciążę. Po dziewięciu latach jej kochanek został zamordowany. Margaret próbowała wrócić do domu ojca, ale ojciec odmówił przyjęcia jej i syna. Nie mając innych opcji udała się do Franciszkanów, którzy zgodzili się dać jej schronienie i otoczyli troską ją i jej dziecko.

Przebywając w klasztorze Małgorzata doznała nawrócenia. Odtąd przestała oddawać się pokusie, a jako pokutę za jej poprzednie życie, pościła rygorystycznie, by móc kontrolować ciało i unikać pokus! Stała się znana ze swojej pobożności i dołączyła do franciszkanów, a jej syn został zakonnikiem. Resztę życia poświęciła czynnej służbie innym oraz nauczała jak opierać się pokusie.

Jaki mógłby być lepszy święty do wspomagania tych, którzy walczą z utratą wagi niż św. Małgorzata z Cortony!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *