Czy znasz św. Łukasza?

Dziś w Kościele obchodzimy święto św. Łukasza Ewangelisty. Czy znasz tego świętego?

Imię Łukasz wskazuje, że najwyraźniej nie był on pochodzenia żydowskiego. Najstarsze zachowane pisma opisują go jako Syryjczyka z Antiochii. Potwierdzać to zdają się jego dobra znajomość z Kościołem Antiocheńskim, a także znajomość greckiej literatury.

Tradycja i jeden z listów św. Pawła mówią, że Łukasz był wyszkolonym lekarzem. Jego Ewangelia wykazuje grecki styl literacki nieobecny w innych Ewangeliach i pozostałych pismach Nowego Testamentu. Łukasz musiał być zatem człowiekiem dobrze wykształconym.

Jego związek z uczniami Jezusa rozpoczął się prawdopodobnie dopiero po śmierci Chrystusa, we wczesnych latach trzydziestych pierwszego wieku. Jego Ewangelia ujawnia szczególną znajomość z Maryją, a tradycja opisuje go jako przyjaciela i towarzysza św. Pawła i św. Marka. Kiedy św. Paweł rozpoczął swoją drugą podróż misyjną, ok. 49 roku naszej ery, św. Łukasz przyłączył się do niego i powędrował z nim do Macedonii, gdzie pozostał, by dołączyć do Pawła w drodze do Jerozolimy dopiero pod koniec jego trzeciej wędrówki.

Dzieje Apostolskie wskazują, że Łukasz towarzyszył Pawłowi, także gdy ten został pojmany w Rzymie. Treść listów św. Pawła do Filemona i Tymoteusza ujawnia, że Łukasz prawdopodobnie przebywał z nim aż do jego śmierci.

Pewien dokument z drugiego wieku naszej ery mówi, że św. Łukasz zmarł jako kawaler w Beocji lub w Bitynii w wieku 84 lat.

Ewangelia Łukasza jest wyraźnie związana z Ewangelią św. Marka i św. Mateusza zarówno w treści, jak i w strukturze; wszystkie trzy mają wspólne źródło. Św. Łukasz wykorzystał jednak drugie źródło nieznane św. Mateuszowi ani św. Markowi. Naukowcy przypuszczali, że tym źródłem mogła być Maryja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *