Tajni kardynałowie

Kolegium Kardynałów jest ciałem składającym się z wszystkich kardynałów w Kościele Katolickim. Chociaż ich najbardziej znanym obowiązkiem jest wybranie nowego papieża po wakacie w Stolicy Apostolskiej, to nie jest ich jedyna rola. Doradzają papieżowi, uczestniczą w różnych funkcjach Kościoła, a nawet zarządzają Stolicą Apostolską podczas wakatu papieskiego. Chociaż obecnie jest 220 publicznie mianowanych kardynałów, możliwe, że jest jeszcze wielu innych kardynałów znanych jedynie papieżowi. To dzięki szczególnego przywileju Papieża – tajnych nominacji w Kolegium Kardynałów.

Kiedy Papież osobiście powołuje osobę do Kolegium Kardynalskiego, nie ujawniając jego imienia, taką nominację nazywa się in pectore – po łacinie “na piersi” lub “w sercu”. Tego określenia używa się ponieważ tylko papież wie, kto został mianowany w jego sercu. Choć papież może z jakiegokolwiek powodu umówić się na wizytę z kardynałem in pectore, są one stosunkowo rzadkie i jedynie w szczególnych okolicznościach.

Ogólnie rzecz ujmując, powołania in pectore są zarezerwowane w sytuacjach, w których publiczne ogłoszenie zagroziłoby osobie i / lub jego wspólnocie. Przykładem jest życie w reżimie wrogo nastawionym do wiary katolickiej. Ich imiona i nazwiska są często publikowane, dopiero gdy  niebezpieczeństwo już nie zagraża. 

Kiedy kardynał jest powołany in pectore, często nie jest nawet o tym informowany. Jeśli nawet jednak zostanie poinformowany, nie może funkcjonować jako kardynał, dopóki informacje o powołaniu nie zostaną upublicznione. W chwili śmierci papieża kadencja kardynalska in pectore wygasa.

Ostatnie nominacje in pectore zostały nadane przez papieża Jana Pawła II. Trzy nazwiska zostały ostatecznie opublikowane, jednak czwarta tożsamość nie została ujawniona:

• Ignatius Kung Pin-Mei, biskup Szanghaju, Chińska Republika Ludowa. Mianowany w 1979 roku, ujawniony w 1991 roku, zmarł w 2000 roku.
• Marian Jaworski, arcybiskup Lwowa na Ukrainie. Mianowany 1998, ujawniony w roku 2001.
• Jānis Pujāts z Rygi na Łotwie. Mianowany w 1998, ujawniony w roku 2001.
• Nieznany, powołany w 2003 roku.

Nie wiadomo, czy papież Benedykt XVI czy papież Franciszek przeprowadzili jakiekolwiek nominacje in pectore. Najprawdopodobniej takie nominacje istnieją, ale nigdy nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *