Miejsce cudów w Kolumbii

Kościół katolicki jest domem dla wielu osiągnięć ludzkości w dziedzinie architektury. Nieustannie ewoluując przez ostatnie dwa tysiąclecia, Kościół wyprodukował wiele światowych wspaniałości: kaplicę sykstyńską, Bazylikę św. Piotra i katedrę Notre-Dame, aby wymienić tylko garstkę. Od romańskich opactw, gotyckich katedr czy renesansowych bazylik, w ciągu wieków przewinęło się w Kościele wiele stylów architektonicznych. Jednym z najbardziej znanych projektów architektonicznych jest Sanktuarium Las Lajas, kolumbijski kościół znany ze swojego cudownego pochodzenia.

Sanktuarium Las Lajas to kościół zbudowany w kanionie rzeki Guáitara w kolumbijskim departamencie Nariño. Nazwa w języku hiszpańskim dosłownie oznacza “płyty”, ze względu na rodzaj osadowej skały, w którą jest wbudowany. Pierwotnie zastąpił małą kapliczkę, która została zbudowana w połowie XVIII wieku. Obecny kościół był budowany od 1 stycznia 1916 r. do 20 sierpnia 1949 r., sfinansowany w całości z darowizn od miejscowych wiernych. Wznosi się na wysokość 100 metrów nad kanałem rzeki i jest połączony z przeciwną stroną kanionu mostem. Sanktuarium Las Lajas jest znane z bycia jednym z najdelikatniej budowanych i oszałamiających kościołów katolickich.

Konstrukcja kościoła została zlecona po cudownym wydarzeniu, które miało miejsce w 1754 roku. Kobieta Maria Meces i jej córka Rosa podróżowały po rzece Guáitara, gdy znalazły się w środku burzy. Znalazły schronienie przed sztormem ukrywając się w jaskini między płytami skał osadowych. Mimo iż Rosa była głucha i bez głosów, nagle zawołała: “Matko, Dziewica woła mnie!”, wskazując objawienie Najświętszej Maryi Panny. W końcu burza minęła, a jej matka postanowiła nie opowiadać o tym, co widziała jej córka.

Wkrótce po pierwszym objawieniu NMP, Rosa zachorowała ciężko, wskutek czego szybko umarła. Maria wróciła z dzieckiem do płyt skał osadowych, gdzie czekała na burzę i modliła się o duszę córki, zamierzając ją pochować w pobliżu. Tam Róża została cudownie przywrócona do życia! Tym razem Maria nie mogła milczeć.

Mówi się, że gdy Maria przyprowadziła księdza do miejsca, w którym jej córka odzyskała życie, po ich powrocie wykryto cudowny obraz na kamiennej ścianie. Obraz ukazywał Matkę Bożą, ze świętymi Franciszkiem i Dominikiem. Obraz nadal istnieje i znajduje się za ołtarzem sanktuarium.

Geolodzy z Niemiec robili wiele badań na obrazie. Nie znaleźli żadnej farby, barwnika, ani żadnego innego pigmentu na powierzchni skały. Kolory są kolorami samej skały. Co jeszcze bardziej niesamowite, kolory te znajdują się nawet na głębokości kilku stóp!

Pięćdziesiąt lat później rozbudowano sanktuarium i zbudowano mostek pozwalający czcicielom przejść przez kanion i modlić się. W 1952 r. Sanktuarium w Las Lajas otrzymało formalne koronacje kanoniczne przez papieża Piusa XII, a następnie w 1994 r.  św. Jana Paweł II ustanowił kościół bazyliką mniejszą. Dziś bazylika ta jest popularnym miejscem pielgrzymek katolików, a setki tysięcy turystów przyjeżdżających każdego roku poświadczają o jej pięknie.

 

One thought on “Miejsce cudów w Kolumbii

 • 8 października 2017 at 18:38
  Permalink

  Piękne miejsce. Obraz jest oświetlany zmieniającym się kolorowym światłem. Warto też zobaczyć małe muzeum pod kościołem – obrazy, plakaty, urny, figury. Wrażenie robią setki tabliczek przyczepionych do skał, a zawierających głównie podziękowania za otrzymane łaski.
  Pielgrzymka katowickiego KIK była w Las Lajas 16 lipca 2014 r. Fotoreportaż jest na stronie
  http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/pieekw1.html
  Nazwa skały – to łupek ilasty.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *