Dziś urodziny Kościoła

Dziś przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Chrystus podczas swojego pobytu na ziemi obiecał swoim apostołom, że ześle na nich „swojego Ducha”. W pięćdziesiątą noc po swojej śmierci Duch święty zstąpił na apostołów przynosząc swoje dary. Tego dnia apostołowie rozpoczęli głoszenie Ewangelii we wszystkich językach. W pierwszym dniu ich działalności nawróciło się 3000 ludzi! 

Dlatego dzisiejsze święto nazywane jest „narodzinami Kościoła”. Tego dnia, wraz z przyjściem Ducha Świętego, misja Chrystusa zostaje wykonana. Co ciekawe, św. Piotr, pierwszy papież był już wtedy liderem i rzecznikiem apostołów.

Czy wiesz że dzisiejsza uroczystość to jedna z trzech najważniejszych uroczystości w Roku Liturgicznym?

Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca, bo świętem Ojcostwa Bożego – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Dzisiejsza uroczystość wreszcie jest świętem trzeciej Osoby boskiej, Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało utwierdzone i poświęcone przez Niego.

Skąd wzięła się alternatywna nazwa „Zielone świątki”?

Pięćdziesiątnica przypada w Polsce w okresie najpiękniejszego, najbujniejszego rozkwitu przyrody – święto to obchodzimy bowiem zwykle na przełomie maja i czerwca. Różne regiony Polski dopracowały się nieco odmiennego obyczaju zielonoświątkowego, ale wszystkie łączyło uwypuklenie radości z długo oczekiwanego, „zielonego” okresu w roku. Wieńce w ten dzień zdobiły głowy dziewcząt, ludność wiejska w święto to urządzała też liczne zabawy, oczywiście na zielonym łonie przyrody.

 

źródło: uCatholic, pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *