2015 rok

Festiwal Życia 2015

20 – 26 lipca, Kodeń nad Bugiem

Hasło: „Kompania braci i sióstr”

Poznaj świętych zakonników!

W czym są podobni do nas?

Kompania nie ruszy bez Ciebie!

Temat Festiwalu nawiązywał do trwającego wówczas w Kościele Roku Życia Konsekrowanego.

Jesteśmy przekonani, że życie osób konsekrowanych, a więc szczególnie oddanych Bogu, może być pasjonującą drogą do świętości. Chcieliśmy to pokazać na przykładzie kilku znanych świętych – mężczyzn i kobiet – którzy w ten sposób realizowali swoje życiowe powołanie i stali się wzorem dla milionów ludzi na całym świecie.

Czy to oznacza, że organizatorzy chcieli zapędzić wszystkich młodych za klauzurę? Nic z tych rzeczy! 😉 Każdy i każda z bohaterów tegorocznego Festiwalu wyróżniali się w swoim życiu czymś szczególnym, co doprowadziło ich do Nieba, i co każdy i każda z nas może na co dzień naśladować w swoim życiu. Niekoniecznie za klasztornymi murami.

W tym roku kontynuowaliśmy Festiwal w nowej formule! Ponownie czekał nas dzień sportu, pielgrzymki, warsztatów, wspólnoty i ewangelizacji, i jakby tego było mało – jeszcze ciekawsze, niż rok temu!

Poniedziałek: rejestracja od 9:00 i start o 19.00 – na początek Msza św. a po niej impreza powitalno – integracyjna „Naprzód marsz”!

Wtorek: w którym przyjrzeliśmy się postaci Matki Teresy z Kalkuty – to dzień sportowy., w trakcie którego czekają nas różnorakie zawody i rozgrywki! Z kolei na koniec dnia obejrzeliśmy wspólnie film „Biała Sukienka”.

Środa: święty Augustyn z Hippony – był bohaterem dnia pielgrzymkowego. Pielgrzymkę z Kodnia do unickiej cerkwi w Kostomłotach poprowadził ks. Łukasz Walaszek. Wieczorem zaś czekał nas występ Teatru A – sztuka pt. „Pięć przypowieści”!

Czwartek: bohater dnia to święty Maksymilian Maria Kolbe, sam dzień był zaś dniem warsztatowym! A wśród nich m. in. warsztaty łucznicze i walki na miecze, dziennikarskie, nauka języka migowego, kreatywnego myślenia, czy też zajęcia plastyczne i survivalowe! Gościem specjalnym tego dnia był o. Adam Szustak OP, który wygłosi dla nas konferencję. Wieczorem czeka nas natomiast pokazy rycerski!

Piątek – dzień wspólnoty: bohater dnia – święta Teresa Benedykta od Krzyża, zaś prelegentem byłpan Aleksander Bańka, organizator Tyskich Wieczorów Uwielbienia. W ciągu dnia wzięliśmy udział w grze terenowej, a wieczorem przeżyliśmy modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała.

Sobota – ostatni dzień Festiwalu przeżyjemy pod znakiem ewangelizacji: bohater dnia – święty Eugeniusz de Mazenode, założyciel oblatów. Najpierw przedpołudniowa Msza święta w bazylice, później wielka ewangelizacja Kodnia, a wieczorem koncert uwielbienia, prowadzony przez Roberta Cudzicha, gitarzystę związanego z zespołem New Life’m”!

Cały Festiwal zakończyła niedzielna Msza o północy, św. podsumowująca XV Festiwal Życia.