Czy wiesz jak powstał rower?

Najpierw musiał przyjść bardzo zimny rok. W związku z brakiem urodzaju i chorobami koni ktoś musiał wymyślić alternatywne środki transportu. Zacznijmy jednak od początku. 

Ciężko jest wskazać dokładną datę powstania roweru. Niektórzy wskazywali, że pierwszy projekt pochodził z 1534 roku i wyszedł spod pióra jednego z uczniów wielkiego Leonarda da Vinci. Inni zarzucili temu kłam, twierdząc, że rzekome dowody zostały sfałszowane. 

Najbardziej pierwszymi wiarygodnymi źródłami na temat powstania roweru są niemieckie dokumenty sprzed dwustu lat i ich bohater – Karl von Drais. Baron von Drais był urzędnikiem na dworze wielkiego księcia Badenii. Jak podkreśla biograf barona, von Drais starał się znaleźć alternatywę wobec podróży konnej. Rok 1816 był „rokiem bez lata”, w którym wystąpił szereg gwałtownych letnich anomalii klimatycznych, mających miejsce przede wszystkim na półkuli północnej. W efekcie doprowadziło to do zniszczenia upraw między innymi w Europie, a co za tym idzie rozliczne choroby między ludźmi i zwierzętami, w dużej mierze końmi.   

W 1817 roku Baron wymyślił więc Laufmaschine – maszynę do biegania. Opatentował swój welocyped w 1818 roku. Był on pierwszym dwukołowym sterownym pojazdem napędzanym siłą mięśni, który trafił do szerszej produkcji. Początkowo produkowany był w Niemczech i Francji, a ówczesna prasa zaczęła nazywać jego pojazd drezyną. (Dziś drezyną nazywamy zupełnie inny wehikuł) 

Podczas pierwszej opisywanej wycieczki w Mannheim, 12 czerwca 1817 roku baron pokonał 13 kilometrów w czasie krótszym niż godzina. Jego pojazd skonstruowany był niemal w całości z drewna i ważył 22 kg. Posiadał drewniane koła obite stalą, tuleje z mosiądzu w łożyskach kół i hamulec tylnego koła. 

Konstrukcja ta została przyjęta przez wielu mężczyzn, którzy bardzo chcieli powalczyć z równowagą. W zachodniej Europie i w Północnej Ameryce sprzedano kilka tysięcy egzemplarzy. Popularność drezyny spadła gwałtownie, gdy po części ze względu na rosnącą ilość wypadków, władze niektórych z miast zabronili używania drezyny. Mimo tego, jeszcze w 1866 chiński turysta Bin Chun opisywał że w Paryżu można było zaobserwować wiele laufmaschine. Dalsze losy roweru są już nam znane… 

W przyszłym roku minie 200 lat od opatentowania przez barona von Draisa swojego welocypedu. Czy to nie doskonała okazja, by NINIWA Team w 2018 wyruszyła na drezynach? 😉 

 

 

zdjęcie:  Gun Powder Ma – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4406665

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *