Siostra zakonna pierwszą informatyczką w USA

Komputery całkowicie zrewolucjonizowały sposób komunikowania się, łączenia i uczenia się świata. Żadna inna technologia nie dała takich możliwości edukacyjnych większej liczbie osób żyjących na odległych obszarach.

W latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy informatyka była we wczesnych stadiach, jedną z pierwszych osób, które zaistniały w tej dziedzinie była … siostra zakonna! 

Siostra Maria Kenneth Keller, urodzona w Ohio w 1914 roku, wstąpiła do sióstr Miłosierdzia w 1932 roku i złożyła śluby w 1940 roku. Studiowała na Uniwersytecie DePaul, gdzie otrzymała dyplom licencjata w dziedzinie matematyki oraz stopień magistra inżyniera matematyki i fizyki.

W latach sześćdziesiątych Siostra Keller studiowała na University of Wisconsin. Naukę kontynuowała także w Purdue, University of Michigan i Dartmouth College. W tym czasie uczelnia w Dartmouth zabroniła wszystkim kobietom korzystania z centrum komputerowego, ale łagodząc tą zasadę uczyniła wyjątek dla siostry Marii.

To pomogło jej rozwinąć się przy pomocy języka programowania BASIC. Zanim został on stworzony, tylko matematycy i naukowcy potrafili pisać własne programy. BASIC otworzył taką możliwość dla każdego, kto się go nauczył. Dzięki temu dostępność komputera dla społeczeństwa stała się znacznie większa. 

W 1965 roku siostra Keller została pierwszą amerykańską kobietą, która uzyskała tytuł doktora nauk technicznych w informatyce, po czym utworzyła departament informatyki w Clarke College w stanie Iowa, który prowadziła przez 20 lat. Była pełna pasji i chętnie udostępniała wiedzę komputerową wszystkim, nie tylko informatykom. Keller mocno wierzyła w potencjał komputerów i w to, jak bardzo mogą pomóc w promowaniu edukacji i powszechnego dostępu do informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *