Urodziny papieża Innocentego

Dziś przypadają 406 urodziny Benedykta Odescalchiego. Nie mówi ci nic to nazwisko? To może przedstawimy go inaczej – Innocenty XI, papież. Świętujemy dziś jego urodziny, gdyż go bardzo lubimy, a kiedy dowiesz się o nim coś więcej, też go polubisz. Wielu zarzucało mu, że walczy z wiatrakami – ale nam też niejednokrotnie mówiono, że dzieło NINIWA Bud nie ma racji bytu. Na szczęście – ani papież, ani my nie słuchaliśmy złych podszeptów, robiąc swoje. 

Jako papież, Innocenty zdecydowanie sprzeciwiał się praktykom nepotyzmu i symonii w Państwie Papieskim. Wydane przez niego regulacje prawne w tej kwestii zostały jednak zarzucone przez następców. Dbał także o pogłębianie życia religijnego wiernych – zwracał uwagę na jakość ówczesnych kazań i katechizację. Wydał także dekrety o częstym przyjmowaniu Komunii, o przystępowaniu do spowiedzi, a także w sprawach moralności. Jego dekrety moralne wówczas uważane były za zbyt surowe i budziły opór.

Papież zakazał bowiem hazardu, kobietom zabronił noszenia sukien z głęboko wyciętymi dekoltami, przeciwstawiał się modzie francuskiej, a nawet zbyt wyuzdanym zabawom w karnawale. Uzdrowił także finanse papieskie, dzięki ograniczeniu pensji duchownych oraz zmniejszeniu liczby urzędów.

Pontyfikat Innocentego ma również akcent polski: jednym z sukcesów papieża na arenie międzynarodowej było doprowadzenie do pokoju pomiędzy królem Polski Janem Sobieskim a cesarzem Leopoldem I. Po wyzwoleniu Austrii i dołączeniu jej do wojsk cesarsko-polskich, połączone oddziały, wspierane finansowo przez Innocentego, odniosły zdecydowane zwycięstwo podczas odsieczy wiedeńskiej 12 września 1683. Uhonorował Sobieskiego w 1684 r. tytułem „Obrońcy wiary”.

Nie ma wrogów kto nic nie robi – mówi słynne powiedzenie. Papież Innocenty musiał ich mieć sporo. Francuzi bardzo długo trzymali swoją wrogość wobec papieża, wstrzymując nawet jego proces beatyfikacyjny. Przez to, choć sam proces zaczął się już w 1714 r., beatyfikacji Innocentego dokonał dopiero Pius XII w … 1956 roku!

Błogosławiony Innocenty XI, módl się za nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *